PL EN RU    E-BIULETYN ZALOGUJ SIĘ
Centrum Prawa Żywnościowego - logotyp
Menu

Nowe orzeczenie Sądu Najwyższego odnoszące się do tzw. opłat półkowych

10 Czerwiec 2014

Jak donosi prasa, Sąd Najwyższy stwierdził, że zakaz pobierania opłat za promocję towaru dotyczy tylko wyrobów sprzedawanych w postaci nieprzetworzonej przez sieć.  Jak podano, nie podlegają takiemu zakazowi produkty zakupione przez sieci handlowe na potrzeby własnej produkcji.

Opisywana sprawa dotyczyła sprzedaży mąki do piekarni jednej z wiodących sieci handlowych. Powód powoływał się na zapis art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (utrudnianie dostępu do rynku). Ograniczanie dostępu do rynku w omawianej sprawie polegało na m. in. potrąceniu z ceny rabatu zależnego od wielkości dostaw. Pełnomocnik pozwanego twierdził, że Sąd Apelacyjny dokonał niedozwolonego rozszerzenia granic czynu niedozwolonego pobierania opłat na sprzedaż do celów produkcyjnych – sprawa dotyczyła towarów przemysłowych, które nigdy nie znajdowały się na półce.

Sędzia SN stwierdził, że By można mówić o zastosowaniu „ półkowych” rygorów musi występować tożsamość dostarczanego do sklepu towaru z towarem sprzedawanym.

Informacja prasowa na ten temat dostępna jest tutaj.  

Powrót